Dlaczego moje drzewko nie chce owocować?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z ogrodnictwem przeważnie są pełne zapału. Przygotowują ogród pod sadzenie drzewek owocowych, wyposażają się w niezbędne narzędzia ogrodowe i kupują wszelkiego rodzaju poradniki o sadownictwie.

Kategoria: Blog

owocowanie

Producent drzewek owocowych, od którego kupują rośliny zapewnia, że ten gatunek jest wyjątkowo płodny. Jednak zapał mija, gdy kolejny rok z rzędu drzewka nie wydają żadnych plonów. Jedni poddają się i postanawiają skoczyć swoją sadowniczą przygodę, inni cierpliwie szukają odpowiedzi na pytanie: dlaczego wciąż nie mam swoich owoców?

Na cześć powodów nie mamy wpływu

Chodzi oczywiście o pogodę. Jeśli od kilku lat płata psikusy w postaci nawracających wiosną przymrozków, nic nie możemy poradzić. Pąki kwiatowe po prostu zamarzają. Innym powodem może być działalność ludzka. Sąsiad pod naszą nieobecność być może używał mocnej chemii do ochrony swoich roślin, przy okazji wytruwając pożyteczne pszczoły, które są odpowiedzialne za zapylanie. Bez tych owadów nasze szanse na obfity zbiór owoców drastycznie maleją. Podobnie jest w wypadku, gdy do okolicznej gleby dostaną się jakieś toksyczne substancje. Nasze drzewka są wtedy podtrute i walczą o przeżycie, nie ma więc mowy o owocowaniu.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim „dopieśćmy” drzewo. Zadbajmy o jego pielęgnację i ochronę. Nawoźmy je regularnie i doglądajmy, czy nie ma objawów choroby lub działalności jakiegoś szkodnika. Pamiętajmy o przycinaniu gałęzi adekwatnie do gatunku drzewa i pory roku, a także o regularnym podlewaniu, jeśli pogoda nie dopisuje. Jeśli planujemy wykonywać opryski, wybierajmy środki nie działające na pszczoły. Dobrze jest tez dowiedzieć się co nieco o obcopylności drzew owocowych. Być może nasze drzewko potrzebuje sąsiada z innej odmiany, który wspomoże go w produkcji długo oczekiwanych owoców.