Drzewa i krzewy idealne do twojego ogrodu

Kategoria: Blog

krzewy do ogrodu

Drzewa i krzewy są coraz częściej hodowane w ogrodach ze względu na swoją wielkość i długowieczność. To stały element ogrodu, a także przydomowej architektury. Zanim zdecydujesz się zasadzić drzewo lub krzew w ogrodzie, powinieneś dobrze zastanowić się, jaki rodzaj wybrać, gdzie je umieścić oraz jakie funkcje będzie ono spełniać w przyszłości. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie łatwiejsze, a w przyszłości rośliny ogrodowe będą tworzyć piękną, niepowtarzalną kompozycję.

Drzewa i krzewy — iglaste czy liściaste?

Każda szkółka drzewek ozdobnych oferuje bardzo wiele różnorodnych odmian i gatunków roślin. W dużej mierze od indywidualnych preferencji zależy dobór odpowiednich drzew lub krzewów. Kierując się najprostszym kryterium, drzewa i krzewy możemy podzielić na iglaste i liściaste. Ten podstawowy podział w dużej mierze determinuje specyfikę roślinę.

  • Drzewa i krzewy iglaste są łatwe w uprawie, stąd też bardzo często można je spotkać w ogrodzie. Do wad możemy zaliczyć jednak dość monotonny wygląd iglaków. Mogą jednak stanowić świetne tło dla innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Doskonale prezentują się zimą.
  • Drzewa i krzewy liściaste są nieco bardziej angażujące pod względem uprawy i zmienne jak cztery pory roku, co również można zaliczyć do ich zalet. Większość drzew i krzewów ozdobnych kwitnie wiosną i wczesnym latem, świetnie komponując się z innymi kwiatami ogrodowymi, takimi jak fiołki, zawilce czy przylaszczki. Niektóre gatunki drzew i krzewów zaczynają kwitnąć latem, jednak większość w tym okresie powoli traci swój dotychczasowy, wiosenny blask, zbliżając się coraz większymi krokami ku jesieni. Jesień to czas, gdy wiele odmian znów nabiera charakteru wraz z pojawieniem się złocistej barwy na liściach. Niestety zimną, w przeciwieństwie do iglaków, drzewa i krzewy liściaste są najmniej atrakcyjne. Wówczas najlepiej prezentują się odmiany, które są ozdobne ze względu na ciekawą barwę i strukturę kory, np. brzoza, dereń rozłogowy czy złotlin japoński.