Jakie drzewa owocowe nadają się do ogrodu?

Kategoria: Blog

drzewka owocowe

Coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie drzew owocowych w ogrodzie, a nawet stworzenie małego, przydomowego sadu. Dobór odpowiednich odmian nie jest łatwy, szczególnie w polskim klimacie, dlatego warto dobrze się zastanowić nad zakupem konkretnych roślin.

Przed posadzeniem drzew należy odpowiednio rozplanować rozmiary poszczególnych roślin i wyznaczyć dla nich niezbędną do rozwoju ilość miejsca. Drzewka owocowe bardzo ładnie się prezentują w ogrodzie, dlatego też warto wziąć pod uwagę również względy estetyczne.

Odmiany drzew owocowych polecane do ogrodu

Nie każde drzewo dające owoce sprawdzi się w przydomowym ogrodzie. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto dokładnie poznać specyfikę każdej odmiany i zastanowić się, czy dana roślina będzie spełniać nasze oczekiwania. Należy również jak najlepiej zapoznać się z jej specyfiką oraz potrzebami pielęgnacyjnymi. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będziemy mieć czas i ochotę na regularną pielęgnację drzew owocowych, być może powinniśmy rozważyć możliwość posadzenia innych, nieco mniej angażujących roślin.

Polecanymi odmianami drzewek owocowych w ogrodzie są m.in. brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, śliwa, wiśnia. To typowe polskie drzewa dające owoce, które doskonale będą kwitnąć w naszym klimacie.

Dobierając odmiany drzewek owocowych, należy upewnić się, jaka jest ich odporność na choroby oraz jak należy o nie właściwie dbać, by w odpowiednim czasie dawały smaczne owoce.

Drzewa w ogrodzie, bez względu na to, czy są to odmiany owocowe, czy też ozdobne, sadzone są również w celach estetycznych. Stanowią ciekawe urozmaicenie ogrodu, a latem zapewniają przyjemny cień. Jeszcze przed posadzeniem drzewa powinniśmy zastanowić się więc, czy umieścimy pod nim ogrodowy stolik wraz z fotelami, czy może zamierzamy stworzyć małą altankę do letnich, rodzinnych biesiad pod drzewem. To pomoże nam jeszcze lepiej rozplanować przestrzeń i dobrać odpowiedni gatunek drzewa.