Drzewka ozdobne w polskich ogrodach

Kategoria: Blog

drzewa ozdobne

Drzewka ozdobne urozmaicają ogrody, tworzą w nich niepowtarzalny klimat, a latem zapewniają przyjemny cień. Obecnie na rynku mamy dostęp do bardzo wielu różnorodnych sadzonek drzew ozdobnych, nawet egzotycznych, które mogą być dobierane stosownie do specyfiki danego ogrodu oraz preferencji ogrodnika.

Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

Obecnie możemy wybierać drzewka ozdobne spośród różnorodnych odmian i gatunków. Oczywiście różnią się one pod wieloma względami: zarówno wyglądem, jak i potrzebami, sposobem pielęgnacji, nawożenia itd. Każdy ogrodnik-pasjonat może zatem wybierać z bogatej oferty roślin.

Najpopularniejsze w naszym kraju drzewka ozdobne zwykle wyróżniają się pięknym kwitnieniem. Takim gatunkiem jest m.in. jabłoń ozdobna, cechująca się karmazynowo-purpurowymi kwiatami. W ogrodach o dużej powierzchni sprawdzi się natomiast kasztan czerwony o wyjątkowo dużych, krwistoczerwonych kwiatach ułożonych w specyficzne grona skierowane w górę. Bardzo popularne są również różne odmiany magnolii, które jednak są dość wymagające. Potrzebują m.in. lepszej jakości podłoża. Na uwagę zasługuje również dostojny złotokap Waterera, który sprawdzi się w ogrodach stylizowanych na wiejskie lub angielskie. Kwitnie złocistymi kwiatami, które gromadzą się w długich, 50-centymetrowych zwisających kwiatostanach. Równie atrakcyjnie prezentować się będzie czeremcha pospolita o delikatnych kwiatach i intensywnym zapachu lub robinia akacjowa o ciekawym ulistnieniu i białych kwiatach.

Do kwiatów o barwnym, urozmaiconym ulistnieniu zaliczyć możemy również m.in. buk pospolity, klon jesionolistny, klon palmowy, oliwnika wąskolistnego, sumaka octowca. Drzewa mogą być jednak ozdobne również przez wzgląd na inne cechy, które je wyróżniają. Przykładowo wiśnia piłkowana, platan oraz brzoza pożyteczna (Doorenbos) wyróżniają się bardzo piękną korą o ciekawej barwie i strukturze.