Eko-opryski do drzewek owocowych

Wielu zwolenników zdrowej żywności twierdzi, że drzew owocowych nie powinno się opryskiwać. Jednak są to przeważnie osoby, które z sadownictwem nie miały nigdy do czynienia.

Kategoria: Blog

eko-opryski

Drzewka owocowe muszą być opryskiwane, aby ochronić je przed różnego rodzaju chorobami i szkodnikami. To, co można zaproponować przeciwnikom chemii w żywności, to ekologiczne opryski, robione głównie na bazie popularnych roślin. Ich najważniejszą cechą jest jednak to, że nie zabijają one pożytecznych owadów, które zapylają kwiaty.

Dla człowieka i dla drzewa

Chociaż wydawać by się mogło, że rośliny takie jak mniszek lekarski, pokrzywa i skrzyp polny to rośliny wspierające zdrowie ludzkie, mają one również zbawienny wpływ na drzewka owocowe. Co ciekawe, drzewka lubią również cebulę i czosnek. Preparaty z tych roślin wzmacniają je, i chronią przed chorobami i szkodnikami. Skrzyp polny jest na przykład niezastąpiony w walce z parchem, brunatną zgnilizną drzew pestkowych i kędzierzowatością liści brzoskwini. Czosnek z kolei jest idealnym antidotum na mszyce, które nie cierpią jego zapachu.

Inne eko-opryski

Innym naturalnym środkiem ochrony roślin mogą być opryski środkami olejowymi. Do tego celu wykorzystuje się olej parafinowy lub rydzowy. Oprysk tworzy na liściach powłokę, która więzi przebywające tam szkodniki, i prowadzi do ich uduszenia. Drzewka opryskuje się również miedzianem. Miedzian chroni roślinę przed parchem, rakiem bakteryjnym i zarazą ogniową. Równie skuteczny jest oprysk roztworem z mocznika, jeśli chodzi o walkę z parchem i grzybem. Najlepsze efekty przynosi wykonany jesienią, gdy prawie wszystkie liście są jeszcze na drzewach, jednak czasami trzeba powtarzać go również wiosną. Używając oprysków ekologicznych powinno się postępować tak, jak w wypadku używania chemii. Opryskujący powinien ochronić twarz i skórę, gdyż nawet preparaty naturalne mogą wywoływać podrażnienia.