Gdzie kupować sadzonki drzew owocowych?

Kategoria: Blog

drzewa owocowe

Sadzonki drzew owocowych są dostępne przede wszystkim jesienią oraz wiosną. Gdy zdecydujemy się na posadzenie drzewa owocowego w ogrodzie lub sadzie, powinniśmy znaleźć sadzonki jak najlepszej jakości. Od tego w dużej mierze zależy przyjęcie się rośliny po posadzeniu, a także jej plenność oraz zdrowie w czasie dalszej uprawy.

Gdzie i kiedy kupować sadzonki drzew owocowych?

Najlepsze są sadzonki wyhodowane w rejonie, w którym będą rosnąć w przyszłości, ponieważ wówczas roślina od początku będzie przyzwyczajona do danego typu gleby i klimatu. Jeśli zatem w twojej okolicy znajduje się dobra szkółka drzewek owocowych, warto udać się do niej w pierwszej kolejności. Jeżeli natomiast z jakichś przyczyn nie znajdziemy w okolicy wybranej sadzonki, najlepiej kupić ją w rejonie o bardziej surowym klimacie.

Zaleca się kupowanie sadzonek drzew owocowych jesienią. Wprawdzie wiosną wyglądają najatrakcyjniej, ponieważ są bogato ulistnione i przyciągają wzrok, jednak ich cena jest znacznie wyższa. Jesienną porą rośliny są w stanie uśpienia i znacznie lepiej znoszą przesadzanie w nowe miejsce, przez co istnieje większe prawdopodobieństwo, że sadzonka właściwie się przyjmie.

Sadzonkę z odkrytym korzeniem najlepiej więc sadzić od końca września do końca października. W przypadku sadzonek w pojemniku najlepiej posadzić ją w terminie od końca wiosny do końca października.

Jakie odmiany drzew owocowych wybierać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, powinieneś raczej postawić na drzewa owocowe, których oczekiwania nie będą zbyt wygórowane. Najlepiej skupić się na tych najbardziej sprawdzonych i łatwych w uprawie gatunkach. Warto w takich sytuacjach poprosić o poradę szkółkarza, który na pewno pomoże nam dobrać odpowiednią roślinę. Podczas zakupu drzewa owocowego należy kierować się klimatem oraz popularnością danej odmiany w twoim regionie.