Jak nawozić drzewa i krzewy ozdobne?

Kategoria: Blog

nawożenie drzew i krzewów

Większość roślin ogrodowych, w tym drzewa i krzewy ozdobne, powinny być stosownie nawożone, by zdrowo rosły. Niekiedy gleba nie odpowiada w pełni potrzebom danego gatunku, stąd też dodatkowe uzupełnienie niezbędnych pierwiastków jest koniecznością.

Bardzo często szkółka krzewów ozdobnych i drzew, w której dokonaliśmy zakupu, oferuje nam stosowne nawozy adekwatne do preferencji rośliny. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, sami powinniśmy o to zadbać.

Kiedy nawozić drzewa i krzewy ozdobne?

Najlepszy czas na nawożenie to początek wegetacji rośliny, ponieważ po nim następuje jej wzmożony rozwój, a więc istnieje największe zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze. Warto zatem sprawdzić, kiedy przypada okres wegetacyjny naszych drzew i krzewów. Glebę należy zasilić jeszcze przed posadzeniem rośliny, a następnie raz na 2-3 lata. Im starsze rośliny, tym rzadziej potrzebują dodatkowego nawożenia.

Czym nawozić drzewa i krzewy ogrodowe?

Nawozy dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • Nawozy mineralne — łatwo rozpuszczają się w wodzie i są dobrze przyswajane przez korzenie. Nie należy jednak stosować ich zbyt wiele, ponieważ takie działanie przyniesie skutki odwrotne od oczekiwanych — zamiast wzmacniać, będą osłabiać roślinę, czyniąc ją bardziej podatną na choroby i szkodniki. Nawozy mineralne stosujemy na wilgotną glebę, rozsypując nawóz wokół rośliny i delikatnie łącząc go z glebą. Następnie obficie podlewamy roślinę.
  • Nawozy organiczne — to naturalny sposób na nawożenie roślin. Zawierają naturalne składniki odżywcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Ich działanie jest długotrwałe, jednak bezpieczne zarówno dla rośliny, jak i gleby. Oprócz składników odżywczych zawierają również wiele pożytecznych mikroorganizmów. Stosujemy je bezpośrednio przed posadzeniem rośliny, a następnie posypowo w trakcie wegetacji, najlepiej jesienią. Dobre rezultaty przynosi również ściółkowanie obornikiem lub kompostem.