Pielęgnacja drzewek i krzewów ogrodowych

Kategoria: Blog

pielęgnacja drzew owocowych

Ozdobne drzewa i krzewy w ogrodzie świetnie urozmaicają i upiększają przestrzeń, ale wymagają również nieco uwagi i zaangażowania. Rośliny, w zależności od gatunku i odmiany, wymagają m.in. systematycznego cięcia, nawożenia, podlewania, stosownej ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Cięcie drzew i krzewów ogrodowych

Cięcie wykonywane jest w szczególności na drzewach i krzewach, które owocują. Dzięki usunięciu części gałęzi i pędów do wnętrza korony będzie wpadać znacznie więcej światła, co sprzyja rozwój rośliny. Sezon na przycinanie jest różny w zależności od gatunku drzewa czy krzewu.

Nawożenie i podlewanie

Drzewa i krzewy ozdobne w ogrodzie wymagają przede wszystkim systematycznego podlewania i nawożenia. Nawożenie szczególnie istotne jest w przypadku młodych roślin, których korzenie nie są osadzone głęboko w ziemi. Starsze rośliny również warto nawozić, jednak nie trzeba tego robić co roku. Najlepiej nadaje się do tego kompost, który należy rozłożyć wokół drzewa i lekko wymieszać z podłożem. Można również stosować specjalne nawozy przeznaczone do konkretnych gatunków drzew lub krzewów.

Podobnie jak w przypadku nawożenia, podlewanie konieczne jest w szczególności w przypadku nowo posadzonych i młodych krzewów i drzew, które nie mają jeszcze rozrośniętego systemu korzeniowego. Rośliny powinny być podlewane jak najczęściej, jednak niewielką ilością wody.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Odporność krzewów i drzew na choroby zależy od odmiany i gatunku rośliny. Niektóre nie wymagają żadnych oprysków do właściwego rozwoju. Należy pamiętać również, że właściwie posadzone, przycinane i nawożone rośliny będą silne i bardziej odporne na różnego rodzaju infekcje oraz rzadziej zasiedlane przez szkodniki. Jeśli jednak pojawią się choroby lub niechciane szkodniki, wówczas powinniśmy sięgać po preparaty jak najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego, a jednocześnie odpowiednie dla danej odmiany drzewa lub krzewu.