Podkładki dla jabłoni

Kategoria: Blog

podkładki do jabłoni

Właściwa podkładka ma znaczący wpływ na wzrost i plonowanie jabłoni, warto zatem szczegółowo poznać cechy podkładek odpowiednich dla drzewa.

Odpowiednio dobrana podkładka dla jabłoni odgrywa znaczącą rolę podczas aklimatyzacji rośliny w nowym miejscu. Wpływa również na jej rozwój w późniejszych latach, odpowiadając za jej prawidłowy wzrost i zdolność do szybkiego i obfitego owocowania. Każdy, kto planuje posadzić w swoim ogrodzie, sadzie lub na działce jabłoń, powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat podkładek, które dedykowane są danej odmianie jabłoni. Warto dodać, że sprzedaż podkładek jabłoni bardzo często znajduje się w ofercie niektórych szkółek drzew i krzewów, stąd też można jednocześnie kupić jabłoń i stosowną podkładkę.

Jaką podkładkę wybrać dla jabłoni?

Odpowiedni dobór podkładki dla jabłoni wpływa na jej długowieczność i obfite owocowanie. Oto podkładki, które najlepiej sprawdzą się w przypadku tego drzewa:

  • Podkładka M9 – karowa o słabo rozwiniętym systemie korzeniowym. Drzewa na tej podkładce nie osiągają dużych rozmiarów, jednak szybko wchodzą w okres owocowania i zapewniają obfite plony. W przypadku tej podkładki należy palikować drzewa, ponieważ pod ciężarek owoców i naporem wiatrów mogą się wywracać.
  • Podkładka P60 – półkarłowa, odporna na mróz i mało wymagająca względem gleby. W przypadku tej podkładki rośliny wchodzą w okres owocowania nieco później niż rośliny szczepione na M9.
  • Podkładka M26 – najbardziej popularna podkładka półkarłowa. Jabłonie na tej podkładce szybko zaczynają owocowanie i owocują bardziej obficie niż na podkładce M9. Dodatkowo rośliny są bardziej odporne na mróz i nie wykazują zbyt wielkich wymagań względem gleby.
  • Podkładka MM106 – półkarłowa. Zapewnia drzewom mocny system korzeniowy. Dzięki niej jabłoń będzie wykazywać mniejsze wymagania względem gleby, a także bardzo obficie owocować.