Jak przewozić sadzonki drzew owocowych?

Kategoria: Blog

przewożenie sadzonek

Gdy nadchodzi jesień lub wiosna, wielu działkowiczów i właścicieli ogrodów bierze się za sadzenie drzewek owocowych. Gdy już wybiorą konkretne gatunki i ich odmiany, wybierają się do poleconej szkółki drzew owocowych i kupują wymarzone sadzonki. Jeśli wcześniej przygotowali ziemię pod ich wsadzenie pozostaje tylko przewieźć rośliny na miejsce. Jak to zrobić, aby drzewka owocowe jak najmniej ucierpiały?

Przygotujmy samochód

Odpowiednio wcześniej do przewozu drzewek musimy przygotować nasz samochód. Po pierwsze, usuńmy z niego wszystkie zbędne przewożone w nim rzeczy. Im będzie ich mniej, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któraś z nich przygniecie i połamie sadzonkę. Dobrze jest też zabezpieczyć bagażnik lub siedzenia (w zależności od tego, gdzie będą jechały drzewka) folią ogrodową. Drzewka przeważnie sprzedawane są  z odkrytymi korzeniami, mogą więc narobić bałaganu naniesioną ziemią. Dobrze zaplanujmy ułożenie drzewek w aucie. Lepiej jednorazowo przewieźć ich mniej, a w bezpiecznych warunkach, niż więcej, ale ściśniętych i przygniatających siebie nawzajem.

Przygotujmy drzewka

Jeśli nie czeka nas wyjątkowo długa podróż, nie musimy martwić się, że korzenie wyschną. Są one wyjątkowo odporne, mogą więc podróżować jakiś czas bez zabezpieczeń. Ważne jest, aby nie zostały uszkodzone mechanicznie. Postarajmy się więc przy załadunku i rozładunku nie uszkodzić ani korzeni, ani gałęzi. Każe pęknięcie, złamanie czy zadrapanie zmniejsza szanse na to, że drzewko się przyjmie i otwiera drogę bakteriom i szkodnikom do zaatakowania naszej nowej roślinki. Wkładając drzewka do auta starajmy się zapewnić każdemu  z nich trochę miejsca, żeby nie przygniatały się wzajemnie,  a ich gałązki nie plątały się ze sobą. Mniejsze sztuki możemy tymczasowo posadzić w doniczkach i w nich przewieźć je do domu.