Jak przycinać drzewka owocowe?

Przycinanie drzewek owocowych jest niezbędne, jeśli chcemy by wyglądały ładnie i schludnie. Regularne przycinanie sprawia też, że z drzewek będziemy zbierać obfitsze i smaczniejsze zbiory. Jednak zanim zabierzemy się do pracy, warto poczytać trochę o porach przycinania różnych gatunków lub poprosić o pomoc doświadczonego pasjonata ogrodnictwa.

Kategoria: Blog

drzewka owocowe

Pora przycinania

Różne gatunki lubią być przycinane o różnych porach roku. Późną zimą, ale najpóźniej w połowie marca, należy wziąć się za przycinkę jabłonek, grusz, i śliw. Nie da się precyzyjnie określić pory przycinki. Pogoda powinna być już na tyle ciepła, że nie ma ryzyka nawrotu mrozów. Jednak należy zacząć przycinkę na tyle wcześnie, by drzewo nie zaczęło jeszcze wypuścić liści. Jeśli rośliny mają już pąki oznacza to, że zbyt długo zwlekaliśmy z zabiegami. Roślin z pąkami nie powinno się już przycinać. Inaczej jest w przypadku brzoskwiń i moreli. Te drzewka owocowe należy przycinać właśnie wtedy, gdy pąki zaczynają się wybarwiać lub nawet dopiero po zbiorze owoców, tak jak robi się to w wypadku wiśni i czereśni.

Jak ciąć?

To zależy od wieku drzewka. Młode drzewka należy uformować. Przycina im się pień, profesjonalnie zwany przewodnikiem. Skraca się również pędy boczne, a także usuwa krótkie młode pędy z wnętrza korony. Gdy drzewko jest starsze, dążymy do tego by prześwietlić mu koronę. Musimy usunąć więc gałęzie, które np. krzyżują się i ograniczają dostęp światła do jej środka. Korona powinna być doświetlona: owoce w niej rosnące potrzebują światła, aby dojrzewały, miały słodki smak i były ładnie wybarwione. Starszym drzewom można również przycinać pień. Pamiętajmy, że drzewo to żywy organizm. Jeśli chcemy by przetrwało, ran po cięciu nie może być za dużo, a większe powinno zabezpieczać się specjalnymi emulsjami.