Jak sadzić drzewka w ogrodzie?

Kategoria: Blog

sadzenie drzewek

Drzewa, przede wszystkim ze względu na swoje rozmiary, stanowią główny element w ogrodzie. Aby jednak prawidłowo rosły i prezentowały się estetycznie w przydomowej przestrzeni, powinny być właściwie posadzone. Pierwsze momenty od posadzenia są kluczowe dla właściwego rozwoju drzew ozdobnych.

Kiedy sadzić drzewa ozdobne?

Każda profesjonalna szkółka drzewek ozdobnych zwykle szczegółowo informuje, kiedy i w jaki sposób właściwie sadzić dany gatunek rośliny, którą zdecydowaliśmy się kupić. Nie mniej jednak zawsze warto pozyskać dodatkowe informacje dotyczące konkretnego drzewa. Najczęściej kupowane są drzewa bez bryły korzeniowej, czyli z odkrytymi korzeniami, które są najtańsze. Sadzimy je wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (przed przymrozkami) bezpośrednio po zakupieniu. Drzewa wraz z bryłą korzeniową owinięte tkaniną są wykopywane tuż przed sprzedażą. Należy je sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Drzewa sprzedawane i uprawiane w pojemnikach mogą być zasadzone przez cały sezon.

O czym pamiętać przed posadzeniem drzewa w ogrodzie?

Przed posadzeniem drzewa w ogrodzie, warto jest wcześniej zadbać o kilka niezbędnych kwestii:

  • Przygotuj stanowisko przeznaczone na posadzenie drzewa, usuwając chwasty i nawożąc glebę kompostem.
  • Sprawdź odczyn gleby, którą preferuje wybrane przez ciebie drzewo.
  • Przeznacz odpowiednią ilość miejsca na rozstaw drzewa.
  • Kilka godzin przed posadzeniem drzewa zamocz delikatnie bryłę korzeniową. Rośliny z odkrytymi korzeniami można wstawić do wiadra z wodą, a doniczkowe — solidnie podlać.

Rośliny z odkrytymi korzeniami umieszczamy bezpośrednio w dołku, rozkładając korzenie i zasypując ziemią. Podczas zasypywania należy delikatnie potrząsać drzewkiem, aby gleba wpadła między korzenie. W przypadku owiniętych roślin należy usunąć tkaninę i dopiero wówczas rozłożyć na dnie dołka. Rośliny w pojemnikach wyjmujemy z doniczki, rozplątujemy korzenie i dopiero wówczas przystępujemy do sadzenia.