Wszystko o moreli

Polscy sadownicy pokochali morelę. Jej słodkie, soczyste owoce są nie tylko zdrowe (zawierają dużo witaminy C), ale stanowią również miłą odmianę od wszędobylskich jabłek i gruszek. Każdy hurt drzewek i szkółka ogrodnicza ma w sprzedaży co najmniej kilka gatunków tego drzewa, warto więc zaprosić je do swojego ogrodu. Owoce moreli są produktem często używanym w kosmetologii, co chyba najlepiej świadczy o ich wpływie na ludzki organizm.

Kategoria: Blog

drzewka morelowe

Różne odmiany

W Polsce przyjmuje się wiele odmian moreli. Możemy więc wybrać gatunki owocujące na początku lata, jak i takie, które owoce wydają przed jesienią. Różne odmiany wydają nieco różne owoce. Jedne są większe, inne mniejsze, mogą różnić się od siebie również kształtem. Spotykamy morele idealnie okrągłe, jak i owalne, a nawet jajowate. Kolor skórki może przybierać bardziej żółte lub pomarańczowe odcienie. Niektóre gatunki słyną z tego, że owoce łatwo odchodzą od pestek, są więc bezproblemowe do spałaszowania. Najbardziej znane odmiany to Early Orange, Harcot i Somo. Bez względu na które drzewko się zdecydujemy, możemy być pewni, że owoce będą miały swój jedyny, niepowtarzalny smak.

Specyfika uprawy

Morela jest specyficznym drzewem. Z jednej strony samo drzewko jest niezwykle odporne na mróz, musi być on naprawdę duży, żeby je zniszczyć. Z drugiej jednak strony morela jest niezwykle wrażliwa na wiosenne przymrozki. Ponieważ kwitnie już w kwietniu, może zdarzyć się, że zaatakują one nasze drzewko. Dlatego najlepiej jest sadzić je w miejscach jak najmniej wystawionych na działanie wiatru, do tego dobrze nasłonecznionych. Morela, jak każde drzewko owocowe lubi regularną opiekę: nawożenie i przycinanie gałęzi. Przycinanie jest szczególnie istotne w wypadku młodych drzewek. Warto pamiętać też o opryskiwaniu drzewka, aby zapobiegać jego chorobom i atakom szkodników.