Jak zrobić idealny skalniak?

Skalniaki niewątpliwie są urokliwą ozdobą każdego ogrodu. Przypominają górskie lasy w pigułce. Jak stworzyć perfekcyjny skalniak w swoim ogrodzie? Wystarczy wziąć pod uwagę kilka prostych zależności, aby nasz skalniak nie był zbyt goły, ani za bardzo pstrokaty.

Kategoria: Blog

skalniak w ogrodzie

Wybór roślin

Wybierając krzewy na nasz skalniaczek najlepiej skupić się na drzewkach miniaturowych, które nie zasłonią go, jak urosną. Wybierając krzewy płożące nie należy ich zasadzać na samej górze z tego samego powodu. Oprócz iglaków na skalniaku świetnie prezentują się byliny. Wybierając roślinność należy kierować się jej ładnym wyglądem przez cały rok. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić na skalniaku tulipany, jednak cieszą one oko tylko przez krótki okres. Modne stało się też sadzenie na skalniaku… ziół. Większość z nich wygląda bardzo ładnie, a do tego mamy je zawsze pod ręką, gdy przygotowujemy coś w kuchni. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rośliny będą się dobrze prezentować na skalniaku, przed zakupem poradźmy się specjalistów. Każda szkółka krzewów ozdobnych doradzi nam, jakie gatunki wybrać.

Kompozycja

Oczywiście kluczowe w skalniaku są ładne kamienie. Gdy już usypiemy między nimi ziemię i przywieziemy rośliny, najpierw poustawiajmy je koło siebie w różnych kompozycjach. Generalnie powinno się ustawiać grupy roślin w kontraście do siebie nawzajem. Jeśli jednak dana kompozycja wydaje nam się zbyt pstrokata, poprzestawiajmy je. Dopiero, gdy osiągniemy satysfakcjonujący efekt, zacznijmy rośliny wkopywać w skalniak. Wiele osób poleca wysianie dookoła skalniaka ozdobnej trawy lub posadzenie rośliny płożącej. Ładnie łączą one skalniak z powierzchnią reszty ogrodu. Jeśli za jakiś czas rośliny w sklaniaku za bardzo się rozrosną, należy wymienić je na nowe. Nie tylko będą zasłaniały całą konstrukcję, ale również odbiorą dostęp do światła sąsiadującym gatunkom.