Na co zwrócić uwagę wybierając sadzonkę drzewka owocowego?

Jesień i wiosna to czas, kiedy w supermarketach i na bazarkach pojawiają się sadzonki drzew owocowych. Nic dziwnego. To właśnie w tych porach roku sadzi się drzewka - na jesieni gatunki mrozoodporne, a na wiosnę te delikatniejsze. Decydując się na zakup sadzonek należy wziąć kilka rzeczy pod uwagę.

Kategoria: Blog

drzewka owocowe

Dobra szkółka

Najlepsze miejsce, gdzie można kupić sadzonki to profesjonalna szkółka drzewek owocowych. Pracownicy pomogą nam wybrać gatunki i odmiany najbardziej dopasowane do naszych umiejętności sadowniczych i oczekiwań. Dowiemy się również dosłownie wszystkiego o sposobie pielęgnacji każdego drzewka. Idealnie, gdy jest to szkółka z okolic naszego ogrodu. Sadzonka zamieszka u  nas w podobnych warunkach glebowych, a to daje duże szanse, że się przyjmie. Zakup na bazarku może być nietrafiony. Nie mamy gwarancji co kupujemy, a sadzonki często są tylko kolejnym produktem do sprzedaży, a nie kombinacją pasji i doświadczenia. Sadzonki z supermarketu, jeśli są przechowywane wewnątrz budynku, mogą być z kolei osłabione i mieć problem z przyjęciem się.

Cechy sadzonki

Wybierając sadzonkę należy zwrócić uwagę na jej wygląd. Powinna wyglądać na mocną i zdrową. Jeśli ma liście, zwracamy uwagę, czy nie ma nich żadnych objawów choroby. Pień nie powinien mieć żadnych narośli i uszkodzeń, podobnie jak gałęzie – nie mogą być one połamane, zmiażdżone, ani popękane. Wybierzmy drzewko o równym rozkładzie gałęzi dookoła pnia. Będzie nam łatwiej nadać mu ładny kształt korony. Obejrzyjmy też dokładnie system korzenny. Im lepiej jest rozbudowany, tym większa szansa, że drzewko bez problemu przyjmie się w naszym ogrodzie. Korzenie powinny być elastyczne i prężne, oczywiście również nie uszkodzone. Sprawdzamy czy nie ma na nich narośli ani innych zmian. Należy zwrócić uwagę, czy na drzewku nie ma żadnych szkodników – nie chcemy przecież wprowadzić ich do swojego ogrodu.